איך להעביר זמן עם הילדים בבית?

במדינת ישראל ישנם ימים חמים מאוד בקיץ או ימים קרים מאוד בחורף, בהם לא יוצאים עם הילדים מהבית, ולילדים וההורים קשה מאוד להישאר רגועים.

אז מה עושים? אספנו עבורכם מספר עצות על מנת שזמן זה יעבור חלק עם כמה שפחות ריבים ועימותים.

תכנון מראש של פעילויות אהובות

תכנון מראש בדרך כלל עובד כשמדובר על ילדים. אין זה אומר בהכרח שכל מה שתכננתם יצא לפועל אבל עצם התיכנון עצמו משקיט משהו בנפש של ההורה והוא מגיע מוכן לבלות עם ילדיו.

אז מה ניתן לעשות? אפשר להכין מראש פעילויות יצירה, להכין מסלולים בתוך הבית, לשחק במשחק שולחן שתמיד רוצים ואף פעם אין זמן.

רצוי להכין מספר פעילויות שונות כדי שיהיו אופציות בחירה וכדי שהזמן עד ארוחת העבר יחלוף בנעימים.

את הפעילויות הכינו כמובן לפי העדפות ילדיכם. אם הילדים שלכם אינם מתחברים לפעילות יצירה אל תתאמצו כדי שלא תתאכזבו. תחום העניין של הילד יגרה אותו לשתף פעולה ולהנות מהפעילות שהכנתם.

שיתוף הילדים במטלות הבית השונות

מטלות הבית השונות בקלות יכולות להפוך לפעילות שמעבירה זמן בנעימים. גם כאן רצוי לתכנן מראש באילו מטלות אתם רוצים לשתף את ילדיכם.

דוגמאות למטלות בית בהן הילדים יכולים לסייע, להנות ולהרגיש שהם תורמים תרומה לא קטנה למשפחה:

 • טאטוא הבית
 • ניגוב אבק מרהיטים עם סמרטוט רטוב
 • מיון כביסה
 • סידור כביסה במקומות הנכונים
 • שטיפת כלים
 • סידור כלים במדיח
 • סידור החדר שלהם
 • מיון וסידור צעצועים
 • סידור ספרים לפי א' ב'
 • החלפת מצעים
 • הפעלת מכונת כביסה

יש עוד לא מעט רעיונות ואפשרויות. הכל תלוי בגיל הילד, במוטיבציה שלו וכמובן ברצון שלכם לשחרר לו לעשות דברים שאולי לא יצאו הכי מושלמים, אבל עם הזמן הילד ילמד את המטלה ויעשה אותה בצורה נפלאה.

לטווח הארוך כולם ירוויחו מכך. גם הילד שיהיה שותף מלא למטלות הבית וידע לעשות אותם לבדו בלי עזרה (דבר זה יעלה לו את תחושת הערך והמסוגלות העצמית) וגם ההורה שיכול להוריד מעצמו מטלות רבות שהיה רגיל לעשות בעצמו.

הכניסו את הילדים למטבח

עוד פעילות נפלאה שמעבירה זמן ארוך עם הילדים היא אפייה או בישול. הכינו מראש מתכונים שאתם אוהבים ורוצים שיהיו בארוחת הערב המשפחתית. תוודאו מראש שיש את כל החומרים שצריך בבית.

עשו הכנות מוקדמות שדורשות זמן (לדוגמא אם רוצים להכין בצק לפיצה, רצוי כי את הכנת הבצק וההתפחה הראשונה אתם תעשו מבעוד מועד והילדים יצטרפו כבר להכנת הפיצה עצמה).

הקפידו להתאים את הכנת המאכל לגיל הילד על מנת שלא יהיה מתוסכל ולא ירצה לשתף פעולה. תוכלו אף להגדיל ראש ולשתף את הילד בתוכניות ערב קודם, ולהכין יחד איתו את התפריט אותו תכינו יחד.

כך הילד יגיע מוכן, עם ציפייה והרבה מוטיבציה. והסיפוק הגדול ביותר יגיע כאשר האוכל יהיה מוכן, ותשבו לאכול אותו יחד כל המשפחה. הילד ירגיש גאה שהוא זה שטרח והכין את ארוחת הערב לכל בני המשפחה.

תחושה זו היא תחושה נפלאה של שייכות במשפחה ועל כן תורמת לילד בהרבה מאוד מובנים. מלבד תחושת השייכות הילד מרוויח למידה נפלאה של סבלנות, שיתוף פעולה, מיומנויות מוטוריות ועוד.

על כן אל תפחדו מאחה"צ או יום שלם בו לא ניתן לצאת מהבית. סמכו על עצמכם ועל הילדים שלכם, התכוננו מראש ותזרמו עם הסיטואציה.

מתוקי'ס

מקום לאוכל, פנאי ודברים טובים

בלוג מתכונים, מגזין פנאי מעולה ועוד

מוזמנים להישאר מעודכנים

מתכון שבועי נבחר

עוגת קינדר שכל אחד יכול לעשות

אם אהבת, שתף כדי שגם אחרים יהנו מהתוכן הזה

אולי יעניין אותך גם